2009. július 18., szombat

Mire kell vigyázni hitelfelvételkor?

Mit érdemes átgondolni hitelfelvétel előtt? Melyik az igényeinek leginkább megfelelő hitel? Mire lesz szüksége a hitelfelvételhez?

A hitelabc blogban megtalálja a legfontosabb tudnivalókat a hitelekkel kapcsolatban.

Nem meglepő, ha az ember manapság elveszettnek érzi magát, ha a hitelekről van szó, hiszen az elmúlt hónapokban a világ pénzpiacain tapasztalt változások nagyban érintették a hitelek kondícióit és hatással voltak a már meglévő hitelek törlesztőrészleteire is.

Mindezek miatt sok kérdés merülhet fel azokban, akik meglévő hitelüket törlesztik vagy éppen hitelfelvétel előtt állnak.

Mekkora hitelre van szükség?

Ha hitelre van szüksége nem csak azt érdemes átgondolni, hogy mekkora összeget szeretne felvenni, hanem azt is, hogy milyen típusú kiadások fedezésére szeretné felhasználni a felvett hitelt: egy összegű nagyobb értékű kiadások speciális céllal (pl. lakásvásárlás), közepes mértékű kiadás (pl. utazás, lakásfelújítás) vagy kisebb, de rendszeres kiadások fedezésére (pl. bankszámlahitel, hitelkártya). Hitelfelvétel előtt fontos átgondolni, hogy mekkora adósságot tud vállalni, milyen tényleges kiadásai és bevételei vannak és ezek mellett mekkora hitel törlesztőrészletet tud havonta vállalni. Önnek és a banknak is közös érdeke, hogy csak olyan mértékû terhet vállaljon, amit biztonságosan tud fizetni. Ha betelefonál egy bankba vagy megnézi a honlapját, a bevallott adatai alapján percek alatt kiszámolható, hogy Ön mekkora hitelt vehet fel, és mekkora lesz a havonta visszafizetendő összeg. Ez az adat tájékoztató jellegű, a hitel pontos összegéről a hitelbírálati folyamat lezárultával kaphat pontos információt. A legtöbb hitelintézet honlapján, illetve a bankfiókokban megtalálható az igényléshez szükséges dokumentumok listája, illetve tájékoztató a hitelfelvétel egyes lépéseiről.

Hitel költségek

Tételezzük fel, hogy megtalálta az Ön számára ideális lakást, házat, vagy egy új tv -t szeretne vásárolni, esetleg egy álomutazást tervez egy pálmafás szigetre, de momentán egy vasa sincs?
Felmerülhet a kérdés: Megvalósítható mindez hitel segítségével? Természetesen IGEN! Ráadásul gyorsan, könnyedén, ha már a szükséges papírok rendelkezésünkre állnak. Azonban mielőtt felvenné a hitelt tájékozódjon milyen költségek terhelik Önt a hitel felvételekor és a későbbiekben egyaránt. Fontos, hogy ne csak a THM és a kamat nagyságáról kérjünk felvilágosítást, hanem a járulékos költségekről is.

Kamat: 4,8 - 8%
Kezelési költség: a hitelösszeg 1,5 - 2% -a
Folyósítási jutalék: a hitelösszeg 1,5% -a
Közjegyzői díj: egyoldalú közokirat esetében 50.000 Ft.
Értékbecslési díj: 30.000 Ft.
Tulajdoni lap: 4.000 Ft./db. (30 napnál nem régebbi)
Családi ház, ikerház esetén térképmásolat: 3.000 Ft. (30 napnál nem régebbi)
Földhivatali bejegyzés: 12.000 Ft.
Szerződésmódosítás díj: a fennálló tőketartozás 1 - 2% -a, de min. 15.000 Ft. - 50.000 Ft.

A fenti költségeket semmiképpen ne adja össze. A hitelintézetek egyedi ajánlatai a fentiektől eltérhetnek.
Pl. "csak kamat" tipusú hitel felvételekor nem kell Önnek

- folyósítási jutalékot (a hitel összegének 1,5%-a),

- értékbecslés díjat (ingatlanonként 30.000,- Ft),

- tulajdoni lap lekérdezést (darabonként 2.900,- Ft),

- és a kezelési költséget megfizetnie.

Így egy 10 millió forintos, 20 éves futamidejű, svájci frank alapú lakásvásárlási hitelnél esetén kb. 200.000 Ft. -ot lehet megspórolni

A hitelabc blogban leírt adatok semmiképpen nem minősülnek ajánlattételnek. Azok hitelességéért a blog készítői felelősséget nem tudnak vállalni.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése